OPO: KŽ-3 VEČ 2753

Název

OPO: KŽ-3 VEČ 2753

Popis

Na hranici s bývalým Západním Německem, ve velmi omezené míře i s Rakouskem, v prostoru Aš - Nové Hrady, byla v letech 1952 - 1964 vybudována síť obranných opěrných bodů. Ty by se v případě vážného vyostření studené války, po kterém by případně následoval vpád vojsk NATO, staly těžištěm obrany bývalého Československa v tzv. příhraničním střetnutí. Ve zmíněném období let 1952 - 1964 (dle aktuálních poznatků zřejmě i krátce poté) se na těchto opěrných bodech, v rámci prací pro zodolnění obrany, budovaly polní objekty různého určení, především palebné nebo pozorovací objekty a úkryty pro živou sílu.

Toto album předkládá dokumentaci konkrétního palebného objektu z železobetonových prefabrikátů typu KŽ-3 pro věž tanku T-34/85 s vojenským evidenčním číslem 2753, který byl vybudován v rámci výše zmíněné obranné linie poblíž Kdyně na Domažlicku, a který střežil silnici vedoucí z Všerubského průsmyku směrem do vnitrozemí.

Objekt byl vyvinut a vyzkoušen na konci 50. let minulého století jako výsledek snahy o zúročení velkého počtu věží z právě vyřazovaných tanků T-34/85 a jako alternativa k tankům zakopaných ve věžovém postavení, který měl ovšem poskytovat jistý stupeň ochrany před účinky jaderných zbraní, především tlakové vlně a záření, které snižoval 30x v samotné věži, nebo 500x v pohotovostním úkrytu, který byl součástí objektu.

Objekt je sestaven ze 45 (eventuálně 48) typizovaných železobetonových prefakbrikátů o celkové hmotnosti asi 14,5 tuny (bez zhruba 8 tunové věže ). Osazení tankové věže umožňovalo vedení kruhové obrany z hlavních zbraní věže, kanónu ráže 85 mm a spřaženého kulometu DTM ráže 7,62mm.

Objekty KŽ-3 byly budovány v letech 1961-1963 pouze v prostoru Cheb - Strážný a vybudovalo se celkem 32 kusů, z toho 2 cvičné ve vojenských výcvikových prostorech.

V době míru nebyl objekt osazen tankovou věží a místo pro věž bylo přikryto těžkým panelem (Žpa-6). Samotná tanková věž byla pak uložena u nejbližší osádky, do jejíž kompetence spadalo obsazení opěrného body s těmito objekty. K osazení tankové věže na objekt mělo dojít až v případě plné bojové aktivace v případě akutního nebezpečí vypuknutí války (tj. v tzv. době napětí).

Zdroj:
- Dubánek-Lakosil-Minařík: Utajená obrana železné opony. Praha: Mladá fronta, 2008.
- ŽEN-2-8 Palebný objekt s věží tanku T-34/85 KŽ-3 (návrh). Praha: MNO, 1965.

Více zde: http://www2.rozhlas.cz/bunkry/

Doplňkové zdroje:
- Střední tank T-34/85
http://forum.valka.cz/topic/view/33708/CZK-T-34-85
- Izolační přístroj IP-46 a IP-46M
http://www.csla.cz/vyzbroj/protichemickeprostredky/ip46.htm
- Cvičné KŽ-3 ve VVP Boletice:
http://www.vhu.cz/do-sbirek-vhu-zarazeny-palebne-objekty-a-sruby-z-boletic

Období

Statistiky

  • 13 fotek
  • 3 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
OPO: KŽ-3 VEČ 2753
Komentáře Přidat